• Açılış Saatleri

  AÇILIŞ KAPANIŞ SAATLERİX

  PAZARTESİ18:30 - 23:00

  SALI18:30 - 23:00

  ÇARŞAMBA18:30 - 23:00

  PERŞEMBE18:30- 23:00

  CUMA18:30 - 23:00

  CUMARTESİ10:00 - 19:30

  PAZAR10:00 - 19:30

 • 507 122 3905 - 532 554 1654
 • İletişim

  Kontakta kalalımX

  ADRESSiyavuşpaşa Mahallesi, Çamlık Caddesi, Fındık Sokak, No: 5, Bahçelievler/İSTANBUL

  YORUM VE MESAJ YAZ

  Mesajınız gönderiliyor, lütfen bekleyiniz....

  Mesaj yazdığınız için teşekkür ederiz... En kısa zamanda size cevap yazacağız :)

  Bir şeyler yanlış gidiyor... Tekrar yazar mısınız?? :(

  Tüm alanları doldurduktan sonra göndermelisin.

EBMAS WİNG TZUN ( WİNG CHUN)

GM Emin Boztepe'nin Wing Chun'un en temel fikirlerine göre yorumladığı bilimsel yaklaşım EBMAS Wing Tzun'dur

GM Emin Boztepe’nin Wing Chun’un en temel fikirlerine göre yorumladığı bilimsel yaklaşım EBMAS Wing Tzun’dur

EBMAS, 2001 yılında Dai Sifu Emin Boztepe tarafından kuruldu. Organizasyonun ismi kurucusundan geldi: Emin Boztepe Martial Arts System… İçinde iki sistem EBMAS Wing Tzun ve Latosa Escrima öğretilir. EBMAS içinde yapılan Wing Chun‘a EBMAS Wing Tzun denir.

Dai Sifu Emin Boztepe‘nin ayrılmasıyla birlikte kendisinin daha önce yer aldığı Wing Tzun (Wing Chun) organizasyonunda da büyük bir bölünme yaşandı. Bir çok ülke ve öğrenci Dai Sifu Emin Boztepe’yi takip etti.  Dai Sifu Emin Boztepe’nin 2001 yılında attığı adımla dünyanın en büyük Wing Tzun (Wing Chun) organizasyonlarından birisi kuruldu. Bugün EBMAS 50 ülkede binlerce öğrenciye eğitim veriyor.

EMİN BOZTEPE’DEN EBMAS’IN KURULUŞU

WING CHUN GRUP DERSLERİ

Wing Chun grup derslerine herkes katılabilir. Kondisyon, yaş, cinsiyet ve daha önce başka bir eğitim almış olmasına gerek kalmadan Wing Chun çalışabilir.

WING CHUN ÖZEL GRUP DERSİ

EBMAS Wing Chun özel grup dersleri birden fazla öğrencinin bir araya gelerek kendileri ve eğitmen için uygun zaman ve yerde ders yapma imkanı sağlar.

WING CHUN ÇOCUK GRUBU

EBMAS Wing Chun çocuk programı büyüklerin çalışmalarından daha farklıdır. Çocuklara dövüşme kabiliyeti vermekten çok daha öte hedefler barındırır.

WING CHUN ÖZEL DERS

Wing Chun özel dersleri eğitmenle birebir yapılır. Eğitmenle görüştükten sonra, sizin ya da eğitmenin belirlediği bir salonda Wing Chun dersi yapabilirsiniz.

KURUMSAL KORUNMA VE SELF DEFENS

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, Wing Chun ve Escrima ile mesleği gereği sık sık saldırıya veya şiddete maruz kalanlara özel grup dersleriyle kendilerini korumayı öğretir.

GÜVENLİK EĞİTİMİ

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, kurumların ve firmaların güvenlik personeline grup Wing Chun ve Escrima dersleri vermektedir.

AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI KORUNMA

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, “Aile İçi Şiddete Son” kampanyasına destek vererek şiddete maruz kalan mağdurlara ücretsiz Wing Chun ve Escrima dersleri veriyor.

DİZİ FİLM KOREOGRAFİLERİ

EBMAS içinde öğretilen Wing Chun – Wing Tsun ve Escrima sistemleri ile dizi ve filmler için mücadele, dövüş ve çarpışma sahnelerinin eğitim verilmektedir.

Dai Sifu Emin Boztepe, EBMAS’ı neden ve nasıl kurduğunu şöyle anlatıyor:

EBMAS’ı kurmamın bir kaç nedeni var; birincisi öğrencilere yalansız ve dürüst bir eğitim sağlamaktı. Çünkü bugün genelde Wing Tzun, Wing Chun, Wing Tsun ve Ving Tsun dersi veren ve kendilerini usta olarak gösteren bir çok dolandırıcı ve sahtekar var. İnsanlara gerçek Wing Tzun’u göstermek istedim. İkincisi benim bulunduğum eski organizasyondaki eğitmenler, öğrencilerinin yıllarını çalıp,  maddi yönden zorluyordu. Kendimi daha  fazla kullandırmak istemedim. Yaşadıklarımdan öğrendiğimle, öğrencilerime asla yanlış ve gerçekçi olmayan bir şey öğretmem. EBMAS’da da buna izin vermem. EBMAS ile iyi ve düzgün bir organizasyon kurdum.  Bu zaman içinde çok iyi  WT öğrencileri, eğitmenleri ve teknikerleri yetiştirdim.

Wing Chun Nedir?

Wing Chun güçlü rakibe karşı hisleri ve açıları kullanarak agresif saldırı yapmayı sağlayan savaş sanatıdır.  Çin kökenlidir. Wing Chun, Çince'de  " Sonsuz Bahar" ve " Bahar Şarkısı" anlamlarına gelmektedir.

Wing Chun tarihçesi

Wing Chun Kung Fu‘nun yaklaşık 300 yıl önce Çin’de din kökenli savaş sanatçıları tarafından geliştirildiği düşünülmektedir.

Wing Chun terminoloji

EBMAS altında yapılan stillerle ilgili terimler aşağıda görülmektedir. Tekniklerin isimlerini yazarak tablo içinde arama yapabilirsiniz.

Wing Chun'da renklerin anlamları

Wing Chun derslerinde farklı renkler öğrencileri, eğitmenleri, seviyeleri ve ustaları gösterir. Derse yanlış renkle girmenize genellikle izin verilmez.

Siu Nim Tao nedir?

Wing Chun Kung Fu içindeki ilk formdur. Siu Nim Tao’nun çevirisi için “Küçük Fikir Yolu” denebilir. Wing Chun Kung Fu‘ya yeni başlayanlar bu formla tanışır.

Dai Sifu Emin Boztepe’nin de belirttiği gibi EBMAS’da antrenmanlar gerçekçilik üzerine anlatılır. Attığınız yumruğun, yaptığınız tekniğin size bağlı olduğu, çalışmanızı ve disiplininizi asla bozmamanız gerekir. Mücadelenin asla hafife alınmaması gerektiğin söyleyen Dai Sifu Emin Boztepe, gerçekçi bir mücadelenin farklılıklarını sürekli vurgular. EBMAS eğitmenleri de öğretici ve kurucu felsefeden yola çıkarak bunu takip ederler.

Fizik Kurallarına göre teknikler

GM Emin Boztepe, EBMAS Wing Tzun seminerinde antrenman yaptırırken

GM Emin Boztepe, EBMAS Wing Tzun seminerinde antrenman yaptırırken

Dai Sifu Emin Boztepe, sistemi efsunlu, gizli, anlaşılmaz, açıklanamaz..vb bir çok sözün arasından çıkarıp açık ve net bir açıklama getirmiştir.  Wing Tzun (Wing Chun) formlarının neden yapıldığı, neden IRAS ve adım egzersizlerine ağırlık verildiği, el ve ayak duruşlarının neden öyle olduğunu insan anatomisi ve fizik kuralları ile açıklar. Dai Sifu Emin Boztepe, EBMAS Wing Tzun (Wing Chun)’da yer çekimi, yerden güç alma, sürtünme gücü ve mukavemet gibi konuları fizik kurallarıyla tek tek açıklayarak sistemin daha anlaşılır hale gelmesini sağladı.

EBMAS Wing Tzun (Wing Chun)’da yer mücadelesi

EBMAS nedir?

EBMAS, 2001 yılında Dai Sifu Emin Boztepe tarafından kuruldu. Wing Chun ve Escrima eğitimi veren dünyanın en büyük organizasyonlarından birisidir. Organizasyonun ismi kurucusundan gelir: Emin Boztepe Martial Arts System…

Emin Boztepe kimdir?

Wing Chun Kung Fu’da Dai-Sifu, EBMAS kurucusu; Emin Boztepe. 17 Haziran 1962 yılında Eskişehir’in Emirdağ ilçesi’nin Bağlıca köyünde dünyaya geldi.

Seminerler

Dai-Sifu Emin Boztepe, sadece Türkiye'de verdiği Wing Chun ve Escrima seminerleri listelenmektedir. Seminerler herkese açıktır. Yeni başlayanlar da katılabilir.

Antrenmanda ne giyilir?

Wing Chun antrenmanlarında öğrenciler beyaz tshirt ve siyah eşofman altı veya şort giyebilirler. Salon kuralları gereği genelde sokakta kullanılmayan temiz bir spor ayakkabısı istenir.

EBMAS ve kondisyon

EBMAS’ın anladığı ve çalıştırdığı Wing Chun içinde kondisyon, güç ve patlayıcılık önemli yer tutar. Wing Chun stilini bulan Ng Mui bilinenle 5 Kung Fu stilinin büyük ustasıdır.

Sistemin kurallarını iyi belirleyen Dai Sifu Emin Boztepe, daha önce yapılmayan bir şeyi yaptı. Wing Tzun (Wing Chun) teknikleriyle yerde de mücadele edilebileceğini gösterdi. Çünkü sistemin kurallarını ve yaklaşımını belirledikten sonra geriye kalan şey onları uygulamaktı. Dai Sifu Emin Boztepe, ayakta kullanılan tekniklerin nedenselliklerinden yola çıkarak tekniklerin hepsini yerde uygulanabilecek hale getirdi. Dai Sifu Emin Boztepe’nin bu yaklaşımının ardından EBMAS Wing Tzun (Wing Chun) öğrencileri yerde de mücadele edebilme kabiliyeti kazandı. Dai Sifu Emin Boztepe’nin yaklaşımı daha sonra yayılarak farklı organizasyonlardaki eğitmenler tarafından da benimsendi.

Türkiye’ye Wing Tzun (Wing Chun)’un gelmesi

Türkiye’de ilk Wing Tzun (Wing Chun) eğitimi 1980’li yıllarda Dai Sifu Emin Boztepe’nin düzenlediği geniş katılımlı seminerlerle başlamıştır. Dai Sifu Emin Boztepe’nin belirli aralıklarla gelerek yetiştiriği öğrenciler zamanla ilerlemiştir.

Yazan: Sifu Abdullah Demir

Copyright © 2010 - Tüm hakları saklıdır - EBMAS Bakırköy Bahçelievler Wing Tzun (Wing Tsun - Wing Chun) Okulu
İletişim: +90 507 122 39 05
DMCA.com Protection Status