• Opening Hours

  AÇILIŞ KAPANIŞ SAATLERİX

  PAZARTESİ18:30 - 23:00

  SALI18:30 - 23:00

  ÇARŞAMBA18:30 - 23:00

  PERŞEMBE18:30- 23:00

  CUMA18:30 - 23:00

  CUMARTESİ10:00 - 19:30

  PAZAR10:00 - 19:30

 • 532 554 1654 - 553 632 0077
 • Contact

  Let's Keep In Touch!X

  ADDRESSSiyavuşpaşa Mahallesi, Çamlık Caddesi, Fındık Sokak, No: 5, Bahçelievler/İSTANBUL

  LEAVE A COMMENT

  Sending your message. Please wait...

  Thanks for sending your message! We'll get back to you shortly.

  There was a problem sending your message. Please try again.

  Please complete all the fields in the form before sending.

EBMAS Wing Chun ve Latosa Escrima içinde Fitness ve Kondisyon

EBMAS Wing Tzun ( Wing Chun - Wing Tsun) Kondisyon ve Teknik dersi

EBMAS Wing Tzun ( Wing Chun – Wing Tsun) Kondisyon ve Teknik dersi

EBMAS‘ın anladığı ve çalıştırdığı Wing Tzun (Wing Chun)  içinde kondisyon, güç ve patlayıcılık önemli yer tutar. Wing Chun  stilini bulan Ng Mui bilinenle 5 Kung Fu stilinin büyük ustasıdır. Wing Chun ‘u geliştirirken bu stillerden etkiler vardır. İlk akla gelen stiller Kaplan, Maymun, Mantis (Peygamber Devesi), Yılan ve Turna stilleridir. Bazı hikayelerde Ejderha stilinin de bulunduğu belirtilir.

WING CHUN GRUP DERSLERİ

Wing Chun grup derslerine herkes katılabilir. Kondisyon, yaş, cinsiyet ve daha önce başka bir eğitim almış olmasına gerek kalmadan Wing Chun çalışabilir.

WING CHUN ÖZEL GRUP DERSİ

EBMAS Wing Chun özel grup dersleri birden fazla öğrencinin bir araya gelerek kendileri ve eğitmen için uygun zaman ve yerde ders yapma imkanı sağlar.

WING CHUN ÇOCUK GRUBU

EBMAS Wing Chun çocuk programı büyüklerin çalışmalarından daha farklıdır. Çocuklara dövüşme kabiliyeti vermekten çok daha öte hedefler barındırır.

WING CHUN ÖZEL DERS

Wing Chun özel dersleri eğitmenle birebir yapılır. Eğitmenle görüştükten sonra, sizin ya da eğitmenin belirlediği bir salonda Wing Chun dersi yapabilirsiniz.

KURUMSAL KORUNMA VE SELF DEFENS

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, Wing Chun ve Escrima ile mesleği gereği sık sık saldırıya veya şiddete maruz kalanlara özel grup dersleriyle kendilerini korumayı öğretir.

GÜVENLİK EĞİTİMİ

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, kurumların ve firmaların güvenlik personeline grup Wing Chun ve Escrima dersleri vermektedir.

AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI KORUNMA

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, “Aile İçi Şiddete Son” kampanyasına destek vererek şiddete maruz kalan mağdurlara ücretsiz Wing Chun ve Escrima dersleri veriyor.

DİZİ FİLM KOREOGRAFİLERİ

EBMAS içinde öğretilen Wing Chun – Wing Tsun ve Escrima sistemleri ile dizi ve filmler için mücadele, dövüş ve çarpışma sahnelerinin eğitim verilmektedir.

Wing Chun incelendiği zaman usta bir göz sayılan stillerin bazı özelliklerini görebilir. Bu bir çaba sonucunda ya da aynı zihin ve fikir havzasından çıkmasından da kaynaklanabilir. Wing Tzun içinde Turna gibi dengeli; Maymun gibi akıcı, Yılan gibi kıvrak, Mantis gibi alanını korumalıyız… Ancak Kaplan ve Ejderha tekniklerinde güç ve çeviklik önemlidir. Buna da dikkat etmeliyiz.

WING CHUN’DA KONDİSYON VE GERÇEKÇİLİK: DÖVÜŞTEKİ YERİ

EBMAS, son Kung Fu stilinin parçalarını ve fikirlerini gerçekçilik çerçevesinde irdeler. Wing Chun içinde diğer stiller kadar gücü ve çevikliği ön plana alan bakış açısını da değerlendirir.

Bu nedenle EBMAS Wing Tzun (Wing Chun) , WT Fit çalışmalarını programlı ve düzenli devam ettirmektedir. Vücudu taşıyamayan kollarla; Gövdeyi dengeleyemeyen tek bir bacağın; mücadele içinde size çok fazla şans vereceğini söyleyemeyiz.

EBMAS’ta bizim hedefimiz teknikler kadar sizin kondisyon sınırlarınızı zorlamaktır. Limitlerine dayanmış bir kondisyon ve akıcı tekniklerle iyi bir uygulayıcı olabilirsiniz.

WİNG CHUN’DA TEKNİKLERİ GÜÇLÜ KASLAR TAŞIR

EBMAS Wing Tzun ( Wing Chun - Wing Tsun) Kondisyon ve Teknik dersi

EBMAS Wing Tzun ( Wing Chun – Wing Tsun) Kondisyon ve Teknik dersi

Teknikleri gösteren, iskelet sistemini hareket ettiren kaslardır. Kaslar vücudu taşımazsa yani güçlü olmazsa teknikleri de taşımaz. Mücadele deneyimi olanlar bilirki; kalp atışlarınızın hızlanmasıyla dövüş bütün enerjinizi vücudunuzdan çekecektir. 1 dakikalık kısa bir sürede muhteşem bir kondisyon harcamış gibi yorulabilirsiniz. Bu nedenle bu zaman için daha önceden kondisyon yönünden de hazırlanmalısınız.

Wing Chun’u bulan ve ilk öğrenci kadar bir kadın; Ancak büyük usta Ng Mui sıradan bir kadın değildi. Kung Fu’nun 5-6 stilinde ustalaşmış, düzenli pratik yapan bir kadındı. Böyle bir kadının kondisyondan ve güçten yoksun olduğu söylenemez. Eğer biraz Shaolin Kung Fu’nun diğer stilleri izlenirse…

EBMAS WİNG CHUN ANTRENMANLARININ ÖZELLİKLERİ

EBMAS nedir?

EBMAS, 2001 yılında Dai Sifu Emin Boztepe tarafından kuruldu. Wing Chun ve Escrima eğitimi veren dünyanın en büyük organizasyonlarından birisidir. Organizasyonun ismi kurucusundan gelir: Emin Boztepe Martial Arts System…

Emin Boztepe kimdir?

Wing Chun Kung Fu’da Dai-Sifu, EBMAS kurucusu; Emin Boztepe. 17 Haziran 1962 yılında Eskişehir’in Emirdağ ilçesi’nin Bağlıca köyünde dünyaya geldi.

Seminerler

Dai-Sifu Emin Boztepe, sadece Türkiye'de verdiği Wing Chun ve Escrima seminerleri listelenmektedir. Seminerler herkese açıktır. Yeni başlayanlar da katılabilir.

Antrenmanda ne giyilir?

Wing Chun antrenmanlarında öğrenciler beyaz tshirt ve siyah eşofman altı veya şort giyebilirler. Salon kuralları gereği genelde sokakta kullanılmayan temiz bir spor ayakkabısı istenir.

EBMAS ve kondisyon

EBMAS’ın anladığı ve çalıştırdığı Wing Chun içinde kondisyon, güç ve patlayıcılık önemli yer tutar. Wing Chun stilini bulan Ng Mui bilinenle 5 Kung Fu stilinin büyük ustasıdır.

Fiziksel kapasiteniz teknik bilgi kapasitenize yetişemezse o bilgiyi uygulayamazsınız. Bir sporcunun platformunu belirleyen şeyler güç, kondisyon, kordinasyon, çeviklik, esneklik ve dengedir. EBMAS Wing Chun antrenmanlarında bu altı özelliği vermeye çalışıyoruz.

Antrenmanlarda sadece anlık patlayıcı güce değil farklı kas gruplarına yönelik antrenmanlarda yapıyoruz. Böylece çok daha sağlıklı ve fonksiyonel bir antrenman elde ediyoruz. Geniş çerçeveli antrenmanlar sakatlıkları azaltıyor ve günlük hayatta yaşam kalitemizi yükseltiyor. Sadece bir tip kişiye değil bir çok meslekten birçok farklı fizikten insanları kendi vücut ağırlıklarıyla çalıştırıyoruz. Elbetteki tek amacımız güç değil.

EBMAS Wing Tzun (Wing Chun ) antrenmanlarında aerobik ve anaerobik egzersizler ayrı ayrı ya da bazen iç içe geçmiş bir döngü ile yapılır. Düşük yoğunluklu ve uzun süreli egzersizler aralarda kısa ve güç isteyen çalışmalarla bölünebilir.

Ayrıca izotonik, izometrik, eksantrik ve oksotonik kasılma tiplerini hedef alan antrenmanlarımız vardır. Vücudun farklı bölgelerini bir döngü içinde çalıştıran süper setler dersler içinde sık sık tekrar edilmektedir.

WİNG CHUN İÇİN “GÜCE GEREK YOK” DEMEK “BÜYÜLÜ REKLAM”

Wing Chun Nedir?

Wing Chun güçlü rakibe karşı hisleri ve açıları kullanarak agresif saldırı yapmayı sağlayan savaş sanatıdır.  Çin kökenlidir. Wing Chun, Çince'de  " Sonsuz Bahar" ve " Bahar Şarkısı" anlamlarına gelmektedir.

Wing Chun tarihçesi

Wing Chun Kung Fu‘nun yaklaşık 300 yıl önce Çin’de din kökenli savaş sanatçıları tarafından geliştirildiği düşünülmektedir.

Wing Chun terminoloji

EBMAS altında yapılan stillerle ilgili terimler aşağıda görülmektedir. Tekniklerin isimlerini yazarak tablo içinde arama yapabilirsiniz.

Wing Chun'da renklerin anlamları

Wing Chun derslerinde farklı renkler öğrencileri, eğitmenleri, seviyeleri ve ustaları gösterir. Derse yanlış renkle girmenize genellikle izin verilmez.

Siu Nim Tao nedir?

Wing Chun Kung Fu içindeki ilk formdur. Siu Nim Tao’nun çevirisi için “Küçük Fikir Yolu” denebilir. Wing Chun Kung Fu‘ya yeni başlayanlar bu formla tanışır.

Dai Sifu Emin Boztepe‘nin EBMAS’ın kuruluşu için söylediği “yalansız ve dürüst bir eğitim”  bakış açısından baktığımızda. “Wing Tzun (Wing Chun – Wing Tsun) uygulayıcısının hiç kondisyona ihtiyacı olmadığı”, “Güç kullanmadan Wing Chun ile rakibinizi alt edebileceğiniz” sözleri gerçeklikten uzaktır. Bu tür pazarlama stratejilerini veya “büyülü reklamları”nı, mücadele deneyimi bulunan tüm savaş sanatları eğitmenleri doğru bulmayacaktır.

WİNG CHUN ETKİLİ Mİ?

EBMAS Wing Tzun ( Wing Chun - Wing Tsun) Kondisyon ve Teknik dersiYetersiz kondisyonla, güç ve çevikliği ön plana alan stillerin karşısına çıkan  Wing Chun uygulayıcıları başarılı olamamaktadır. Bu nedenle de biz de sizler gibi forumlarda ve web sitelerinde Wing Chun üzerine “etkili mi, etkisiz mi?” gibi tartışmalara şahit olmaktayız. Güç ve çevikliğin önemini anlayıp tekniklerle birleştirdiğiniz zaman EBMAS Wing Tzun (Wing Chun)’un etkili ve gerçekçi yaklaşımını göreceksiniz.

Yazan: Sifu Abdullah Demir

Katkı: Master Sifu Nehar Eren

Copyright © 2010 - Tüm hakları saklıdır - EBMAS Bakırköy Bahçelievler Wing Tzun (Wing Tsun - Wing Chun) Okulu
İletişim: +90 507 122 39 05