• Opening Hours

  AÇILIŞ KAPANIŞ SAATLERİX

  PAZARTESİ18:30 - 23:00

  SALI18:30 - 23:00

  ÇARŞAMBA18:30 - 23:00

  PERŞEMBE18:30- 23:00

  CUMA18:30 - 23:00

  CUMARTESİ10:00 - 19:30

  PAZAR10:00 - 19:30

 • 507 122 3905 - 532 554 1654
 • Contact

  Let's Keep In Touch!X

  ADDRESSSiyavuşpaşa Mahallesi, Çamlık Caddesi, Fındık Sokak, No: 5, Bahçelievler/İSTANBUL

  LEAVE A COMMENT

  Sending your message. Please wait...

  Thanks for sending your message! We'll get back to you shortly.

  There was a problem sending your message. Please try again.

  Please complete all the fields in the form before sending.

WING CHUN NEDİR?

Wing Chun'un Çin alfabesiyle yazılışı

Wing Chun’un Çin alfabesiyle yazılışı

Wing Chun güçlü rakibe karşı hisleri ve açıları kullanarak agresif saldırı yapmayı sağlayan savaş sanatıdır.  Çin kökenlidir. Wing Chun, Çince’de  “Sonsuz Bahar” ve “Bahar Şarkısı” anlamlarına gelmektedir.

Wing Chun bir mücadele sporu değildir. Müsabakası olmadığı için faul ve puan kavramları sistemin içinde yoktur. Bu nedenle de spor denilemez.

Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar için de etkili savunma: Wing Chun

WING CHUN GRUP DERSLERİ

Wing Chun grup derslerine herkes katılabilir. Kondisyon, yaş, cinsiyet ve daha önce başka bir eğitim almış olmasına gerek kalmadan Wing Chun çalışabilir.

WING CHUN ÖZEL GRUP DERSİ

EBMAS Wing Chun özel grup dersleri birden fazla öğrencinin bir araya gelerek kendileri ve eğitmen için uygun zaman ve yerde ders yapma imkanı sağlar.

WING CHUN ÇOCUK GRUBU

EBMAS Wing Chun çocuk programı büyüklerin çalışmalarından daha farklıdır. Çocuklara dövüşme kabiliyeti vermekten çok daha öte hedefler barındırır.

WING CHUN ÖZEL DERS

Wing Chun özel dersleri eğitmenle birebir yapılır. Eğitmenle görüştükten sonra, sizin ya da eğitmenin belirlediği bir salonda Wing Chun dersi yapabilirsiniz.

KURUMSAL KORUNMA VE SELF DEFENS

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, Wing Chun ve Escrima ile mesleği gereği sık sık saldırıya veya şiddete maruz kalanlara özel grup dersleriyle kendilerini korumayı öğretir.

GÜVENLİK EĞİTİMİ

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, kurumların ve firmaların güvenlik personeline grup Wing Chun ve Escrima dersleri vermektedir.

AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI KORUNMA

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, “Aile İçi Şiddete Son” kampanyasına destek vererek şiddete maruz kalan mağdurlara ücretsiz Wing Chun ve Escrima dersleri veriyor.

DİZİ FİLM KOREOGRAFİLERİ

EBMAS içinde öğretilen Wing Chun – Wing Tsun ve Escrima sistemleri ile dizi ve filmler için mücadele, dövüş ve çarpışma sahnelerinin eğitim verilmektedir.

Wing Tzun (Wing Chun)‘da insan anatomisinin iyi incelenmiş ve rakibe kas dışında açıları, iskelet sistemi ve denge merkezinin hareketiyle etkili ataklar düzenlenmiştir. Wing Chun kilo, boy, yaş ve cinsiyet faktörü gözetmeden mücadele edebilmenizi ve kendiniz koruyabilmenizi sağlar. Bu nedenle kadınlar, çocuklar ve yaşlılar için etkili savunma sağlayabilmektedir.

Gösterişsiz amaca yönelik hareketler: Wing Chun

EBMAS nedir?

EBMAS, 2001 yılında Dai Sifu Emin Boztepe tarafından kuruldu. Wing Chun ve Escrima eğitimi veren dünyanın en büyük organizasyonlarından birisidir. Organizasyonun ismi kurucusundan gelir: Emin Boztepe Martial Arts System…

Emin Boztepe kimdir?

Wing Chun Kung Fu’da Dai-Sifu, EBMAS kurucusu; Emin Boztepe. 17 Haziran 1962 yılında Eskişehir’in Emirdağ ilçesi’nin Bağlıca köyünde dünyaya geldi.

Seminerler

Dai-Sifu Emin Boztepe, sadece Türkiye'de verdiği Wing Chun ve Escrima seminerleri listelenmektedir. Seminerler herkese açıktır. Yeni başlayanlar da katılabilir.

Antrenmanda ne giyilir?

Wing Chun antrenmanlarında öğrenciler beyaz tshirt ve siyah eşofman altı veya şort giyebilirler. Salon kuralları gereği genelde sokakta kullanılmayan temiz bir spor ayakkabısı istenir.

EBMAS ve kondisyon

EBMAS’ın anladığı ve çalıştırdığı Wing Chun içinde kondisyon, güç ve patlayıcılık önemli yer tutar. Wing Chun stilini bulan Ng Mui bilinenle 5 Kung Fu stilinin büyük ustasıdır.

Wing Chun teknikleri, gösterişli hareketlerden arındırılmış ve saldırgana en ağır hasarı, en kısa sürede vermeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle Wing Chun içinde örneğin; yüksek tekmeler, döner tekmeler ve yumruklar bulunmamaktadır.

Bilimsel yöntemler ve açıklamalar: Wing Chun

Wing Chun insan anatomisine son derece uygun düzenlendiği için iskelet ve kas sisteminiz zorlamadan kendinizi savunma şansı bulacaksınız. Wing Chun tekniklerinin nedenselliği fizik, geometri ve anatomi ile açıklanabilmektedir. Bu da onu elit yapmaktadır.

Yüksek koordinasyon: Wing Chun
Wing Chun‘da ataklar ayrı ayrı değil bazen yumruk ve tekme atakları aynı anda gerçekleştirilebilmektedir. Tekme ve yumruklarla birlikte çift yumruklar veya farklı el teknikleriyle farklı ayak hareketleri kombinasyonları vardır. Diğer savaş sanatlarında bulunan zamanlama ve bundan faydalanılan zaman çalma Wing Chun‘da bulunmamaktadır. Dört boyut kavramı bulunan Wing Chun dördüncü boyut zamanı süresiz kullanmaktadır.

Wing Chun ‘un dört prensibi

a- Yol boşsa ilerle:
Rakiple aranızda engel yoksa bir an önce mesafeyi kapatın.

b- Yapışık Kal:
Rakiple kontak kurduğunuz zaman bunu koparmayın.

c- Güce karşı durma:
Rakibiniz güçlüyse ona karşı güçle değil yol vererek cevap verin. Rakibinizin gücünü ona karşı kullanın.

d- Takip et:
Rakibiniz çekilirse onu takip edin.

Wing Chun prensiplerini mücadele dışında sosyal hayatınızda da kullanabilirsiniz. Sorunlarla mücadele etme yöntemlerinize katkıda bulunacaktır.

 Yazan: Sihing Abdullah Demir

Copyright © 2010 - Tüm hakları saklıdır - EBMAS Bakırköy Bahçelievler Wing Tzun (Wing Tsun - Wing Chun) Okulu
İletişim: +90 507 122 39 05