• Opening Hours

  AÇILIŞ KAPANIŞ SAATLERİX

  PAZARTESİ18:30 - 23:00

  SALI18:30 - 23:00

  ÇARŞAMBA18:30 - 23:00

  PERŞEMBE18:30- 23:00

  CUMA18:30 - 23:00

  CUMARTESİ10:00 - 19:30

  PAZAR10:00 - 19:30

 • 507 122 3905 - 532 554 1654
 • Contact

  Let's Keep In Touch!X

  ADDRESSSiyavuşpaşa Mahallesi, Çamlık Caddesi, Fındık Sokak, No: 5, Bahçelievler/İSTANBUL

  LEAVE A COMMENT

  Sending your message. Please wait...

  Thanks for sending your message! We'll get back to you shortly.

  There was a problem sending your message. Please try again.

  Please complete all the fields in the form before sending.

WING CHUN TARİHÇESİ

Wing Chun'u geliştiren Ng Mui ve tahta adamWing Chun Kung Fu‘nun yaklaşık 300 yıl önce Çin’de din kökenli savaş sanatçıları tarafından geliştirildiği düşünülmektedir.

WING CHUN GRUP DERSLERİ

Wing Chun grup derslerine herkes katılabilir. Kondisyon, yaş, cinsiyet ve daha önce başka bir eğitim almış olmasına gerek kalmadan Wing Chun çalışabilir.

WING CHUN ÖZEL GRUP DERSİ

EBMAS Wing Chun özel grup dersleri birden fazla öğrencinin bir araya gelerek kendileri ve eğitmen için uygun zaman ve yerde ders yapma imkanı sağlar.

WING CHUN ÇOCUK GRUBU

EBMAS Wing Chun çocuk programı büyüklerin çalışmalarından daha farklıdır. Çocuklara dövüşme kabiliyeti vermekten çok daha öte hedefler barındırır.

WING CHUN ÖZEL DERS

Wing Chun özel dersleri eğitmenle birebir yapılır. Eğitmenle görüştükten sonra, sizin ya da eğitmenin belirlediği bir salonda Wing Chun dersi yapabilirsiniz.

KURUMSAL KORUNMA VE SELF DEFENS

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, Wing Chun ve Escrima ile mesleği gereği sık sık saldırıya veya şiddete maruz kalanlara özel grup dersleriyle kendilerini korumayı öğretir.

GÜVENLİK EĞİTİMİ

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, kurumların ve firmaların güvenlik personeline grup Wing Chun ve Escrima dersleri vermektedir.

AİLE İÇİ ŞİDDETE KARŞI KORUNMA

EBMAS Bakırköy Bahçelievler, “Aile İçi Şiddete Son” kampanyasına destek vererek şiddete maruz kalan mağdurlara ücretsiz Wing Chun ve Escrima dersleri veriyor.

DİZİ FİLM KOREOGRAFİLERİ

EBMAS içinde öğretilen Wing Chun – Wing Tsun ve Escrima sistemleri ile dizi ve filmler için mücadele, dövüş ve çarpışma sahnelerinin eğitim verilmektedir.

Wing Chun Kung Fu tarihi ile ilgili yazılı ve kesin dökümantasyonlar bulunmamaktadır. Bilgiler, şifahi ya da şifahi bilgilerin yazıya aktarılmasıyla derlenmiştir. Daha çok aile içinde sürdürülüp büyük usta Yip Man tarafından halka öğretilmiştir. Wing Chun Kung Fu‘yla ilgili bilinen tarihsel bir hikaye şeklinde kaynaklarda yer almaktadır.

5 USTA

Anlatımlara göre; Shaolin tapınağına Mançuryalılar tarafından yapılan saldırı sonrasında 5 savaş sanatçısı din adamı kurtulur. Ancak düşmanları onları bulup öldürmek istemektedir. Bir süre bir arada yaşayan bu 5 kişi kolay bulunmamak için ayrılma kararı alır. İçlerinden Ng Mui hem başrahibedir hem de 5 farklı stilde ustadır.

Ng Mui, Beyaz Turna tapınağına gider. Kendisinin yaşlanacağını ve kas gücünün eskisi gibi olamayacağını düşünür. Ayrıca birden fazla rakiple aynı anda mücadele etmek zorunda da kalabilir. Bu fikir onu Wing Chun ‘u geliştirmeye götürür.

Sistemi ilk öğrettiği kişi Yim Wing Chun, daha sonra sisteme adını vermiştir. Wing Chun, Çince’de “Sonsuz Bahar” ve “Bahar Şarkısı” anlamlarına geliyor.

YIP MAN’DAN WING CHUN TARİHÇESİ

EBMAS nedir?

EBMAS, 2001 yılında Dai Sifu Emin Boztepe tarafından kuruldu. Wing Chun ve Escrima eğitimi veren dünyanın en büyük organizasyonlarından birisidir. Organizasyonun ismi kurucusundan gelir: Emin Boztepe Martial Arts System…

Emin Boztepe kimdir?

Wing Chun Kung Fu’da Dai-Sifu, EBMAS kurucusu; Emin Boztepe. 17 Haziran 1962 yılında Eskişehir’in Emirdağ ilçesi’nin Bağlıca köyünde dünyaya geldi.

Seminerler

Dai-Sifu Emin Boztepe, sadece Türkiye'de verdiği Wing Chun ve Escrima seminerleri listelenmektedir. Seminerler herkese açıktır. Yeni başlayanlar da katılabilir.

Antrenmanda ne giyilir?

Wing Chun antrenmanlarında öğrenciler beyaz tshirt ve siyah eşofman altı veya şort giyebilirler. Salon kuralları gereği genelde sokakta kullanılmayan temiz bir spor ayakkabısı istenir.

EBMAS ve kondisyon

EBMAS’ın anladığı ve çalıştırdığı Wing Chun içinde kondisyon, güç ve patlayıcılık önemli yer tutar. Wing Chun stilini bulan Ng Mui bilinenle 5 Kung Fu stilinin büyük ustasıdır.

Kuşaklar boyunca ustalardan öğrencilere sözlü biçimde aktarılan Wing Tzun tarihçesini büyük usta Yip Man yazılı hale getirmiştir. İşte büyük ustanın kaleminden Wing Chun‘un hikayesi:

Bayan Yim Wing Chun

Wing Tzun Kung Fu sisteminin kurucusu , Bayan Yim Wing Tzun , Çin’de (Kwangtung Eyaleti) Kanton yerlisiydi. Akıllı,atletik,namuslu,dürüst ve açık sözlü bir genç kızdı.Fukien’li bir tuz taciri olan Leung Bok Chau ile nişanlanmasından kısa bir zaman sonra annesini kaybetti.Babası Yim Yee,haksız bir şekilde bir cinayetle suçlanmıştı ve hapse girme riski yüzünden oradan kaçmak zorunda kalmışlardı. En sonunda Yunnan ve Szechaun eyaletleri arasındaki sınıra yakın bir dağ olan Tai Leung Dağı eteklerine yerleştiler. Orada taze lor satan bir dükkan işleterek hayatlarını kazandılar.

Shaolin Tapınağı Wing ChunShaolin Manastırı saldırı altında

Efsaneye göre Ng Mui, Honan Eyalieti Sung Dağı’nda bulunan Shaolin Manastırı’nda başrahibeydi. İmparator K’anghi Ching hükümdarlığı boyunca (1622-1722) bu manastırda öğretilen savaş sanatları çok popüler hale gelmiş ve manastır çok güçlenmişti. Bu durum, bir zamanlar Çin’i yönetmiş olan, kuzeyde bulunan Mançuryalıların oluşturduğu Manchu hükümetini korkuttu ve manastıra saldırmaları için asker göndermelerine sebep oldu.

Manastır yanıyor

Birkaç saldırı teşebüsü başarısızlıkla sonuçlanınca, hükümete yaranmak isteyen o bölgede yerel bir hükümet görevlisi olan Chan Man Wai adındaki adam bir plan önerdi. Bu plana göre, askerler dışarıdan saldırırken diğerlerine ihanet etmek için ikna edilen Ma Ning Ye isimli bir rahip ve arkadaşları manastırın içerisinde yangın çıkartarak manastırı ele geçireceklerdi. Planları başarıya ulaştı, manastır yandı, rahipler ve öğrencileri dört bir yana dağıldı.Ng Mui, Jee Shim, Bak Mei, Fung Do-Dak and Miu Hin kaçtılar ve her biri kendi yollarına gittiler.

Düello

Yim Wing Chun düello

Wing Chun Nedir?

Wing Chun güçlü rakibe karşı hisleri ve açıları kullanarak agresif saldırı yapmayı sağlayan savaş sanatıdır.  Çin kökenlidir. Wing Chun, Çince'de  " Sonsuz Bahar" ve " Bahar Şarkısı" anlamlarına gelmektedir.

Wing Chun tarihçesi

Wing Chun Kung Fu‘nun yaklaşık 300 yıl önce Çin’de din kökenli savaş sanatçıları tarafından geliştirildiği düşünülmektedir.

Wing Chun terminoloji

EBMAS altında yapılan stillerle ilgili terimler aşağıda görülmektedir. Tekniklerin isimlerini yazarak tablo içinde arama yapabilirsiniz.

Wing Chun'da renklerin anlamları

Wing Chun derslerinde farklı renkler öğrencileri, eğitmenleri, seviyeleri ve ustaları gösterir. Derse yanlış renkle girmenize genellikle izin verilmez.

Siu Nim Tao nedir?

Wing Chun Kung Fu içindeki ilk formdur. Siu Nim Tao’nun çevirisi için “Küçük Fikir Yolu” denebilir. Wing Chun Kung Fu‘ya yeni başlayanlar bu formla tanışır.

Ng Mui, Mt.Tai Leung’da (Mt.Chaitlar olarak da bilinir ) Beyaz Turna Kuşu Tapınağına sığındı.Pazardan eve dönüş yolu üzerinde, sık sık taze lor aldığı Yim Yee ve kızı Wing Chun ile orada karşılaştı.On beş yaşında,saçları o günlerin adetlerine göre, evlilik yaşına geldiğini gösterecek şekilde toplanmış Wing Tzun’ un güzelliği, o yörenin kabadayısının dikkatini çekmişti.Kendisiyle evlenmesi için Wing Tzun’u zorlamaya başladı ve onun bitip tükenmeyen tehditleri hem Wing Chun hem de babası için bir üzüntü kaynağı olmaya başladı. Ng Mui bu durumu öğrendiğinde Wing Chun için üzüldü ve ona acıdı.Ona (Wing Tzun) dövüşme tekniklerini öğretmeye karar verdi, böylece kendi kendini koruyabilecekti. Wing Tzun, Ng Mui’yi dağlara doğru giderken takip etti ve Kung Fu öğrenmeye başladı.Teknikler üzerinde uzmanlaşana kadar gece gündüz çalıştı.

Daha sonra kabadayıya meydan okuyan Wing Chun, dövüş için onu düelloya davet etti ve yendi. Ng Mui, daha sonra ülke çapında seyahate çıktı, fakat gitmeden önce, Wing Chun’a, Kung Fu geleneklerini tam anlamıyla onurlandırmasını, Kung Fu’sunu evliliğinden sonra da geliştirmeye devam etmesini ve Manchu hükümetini devirip Ming Dynasty’yi yeniden kurmak için çabalayan insanlara yardım etmesini söyledi.

Chin Shin ve sırık teknikleri

Chin Shin ve Wing ChunEvlendikten sonra Wing Chun , Kung Fu’yu kocası Leung Bok Chau’ya öğretti. O da sırası gelince bu teknikleri Leung Lan Kwai’ye aktardı.O da daha sonra bu teknikleri Wong Wah Bo’ya aktardı.Wong Wah Bo, Çinlilerin Kızıl Afyon olarak bildikleri, üzerlerinde afyon desenleri olan bir opera topluluğunun üyesiydi.Wong Kızıl Afyon’da Leung Yee Tei ile birlikte çalıştı. Bu sırada , Siulam’dan kaçtıktan sonra , Kızıl Afyon’da aşçı olarak çalışarak kendini gizleyen Baş rahip Chi Shin ile karşılaştı. Chi Shin , Leung Yee Tei’ye uzun sırık tekniklerini öğretti. Wong Wah Bo , Leung Yee Tei’ye yakın biriydi, arkadaştılar ve Kung Fu ile ilgili öğrendiklerini paylaştılar. Birlikte hem paylaştılar hem de teknikleri geliştirdiler, ilerlettiler.Ve böylece uzun sırık teknikleri Wing Chun Kung Fu’yla birleştirildi. Leung Jan ustalığının en üst seviyesine ulaşarak Wing Tzun’un en derin sırlarını kavradı.Çeşitli Kung Fu ustaları ona meydan okumaya geldiler ama hepsi bozguna uğradı. Leung Jan çok ünlü oldu.

 

Daha sonra Kung Fu’sunu , beni ve Ng Siu Lo, Ng Chung So, Chan Yu Min ve Lui Yu Jai gibi benden daha yaşlı Kung Fu kardeşlerimi, onlarca yıl önce kendi öğrencisi olarak kabul eden Chan Wah Shan’a aktardı. Bundan dolayı Wing Tzun sisteminin orijininden itibaren ardarda direkt olarak bize aktarıldığı söylenebilir.

Ben Wing Tzun sisteminin bu hikayesini, eski ustalarımın saygıdeğer anısına yazıyorum. ޞu anda sahip olduğum meziyetleri bana aktardıkları için onlara sonsuza kadar minnettar kalacağım.İnsan bir suyu içerken içtiği o suyun kaynağını her zaman düşünmelidir. Bizim Kung Fu kardeşlerimizi birarada tutan paylaşma duygusu da işte bu duygudur. Ülkemizin ışığını yansıtmanın ve Kung Fu’yu tanıtmanın yolu bu değil midir?

 как укладывать ламинаткухонная утварь купитьgirls modeling agenciesкупить дом cocoplumдебет 51 кредит 62Theраскрутка в социальных сетяхукладка ламината ценыхарьковский зоопаркпользователяintercepter-ngразместить рекламугриль на газовой плитефрезы для педикюраалександр лобановскийкисти для макияжа какие лучшеfrench to english dictionary online free translatorалюминиевая кастрюля фотосковорода спбконсилеры цветакосметика Natural Shine интернет магазин

Copyright © 2010 - Tüm hakları saklıdır - EBMAS Bakırköy Bahçelievler Wing Tzun (Wing Tsun - Wing Chun) Okulu
İletişim: +90 507 122 39 05